Projekty małych domów na wąską działkę

gotowy-projekt-domu-na-wąską-działkę

Gotowy projekt domu na wąską działkę to jeden z najczęściej wybieranych domów przez inwestorów. Długie i wąskie działki ze względu na panujące warunki, są znacznie tańsze niż te oparte na planie kwadratu. Wąska działka często połączona jest z projektem małego domu, który idealnie wpisze się w jej wymagania. Kupno działki do 16 m szerokości nie musi oznaczać trudności w wyborze projektu ani podczas budowy. Należy jednak uwzględnić jej specyficzne wymogi. Na wąskiej działce nie sprawdzi się rozłożysty projekt domu parterowego, ponieważ zajmuje zbyt wiele cennego miejsca. Dlatego też inwestorzy często decydują się na projekty małych domów. Mimo ich niewielkiej powierzchni są w pełni funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie.

Projekty małych domów można dostosować do wymiarów praktycznie każdej działki inwestora na etapie adaptacji projektu gotowego. Mimo jego niewielkiej powierzchni nie musisz rezygnować z podstawowych rozwiązań funkcjonalnych. Znajdziesz tutaj przestronny salon z otwartą kuchnią i jadalnią. Dla gospodarzy duża sypialnia z wyjściem na taras oraz 2 pokoje dla dzieci czy też seniora – sprawia, iż każdy z mieszkańców znajdzie zakątek prywatności tylko dla siebie.

Projekty małych domów – odległości od granicy działki

Projekty małych domów łączą funkcjonalność i ekonomiczne podejście do inwestycji. Dodatkowo należy pamiętać, iż dom musi zachować odpowiednie odległości od granicy posesji. Aktualne warunki techniczne zostały ściśle określone w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17.07.2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przywołanym rozporządzeniu znajdujemy informacje, iż projekty małych domów muszą być oddalone od granicy działki o 3 metry w przypadku ściany bez otworów oraz 4 metry, gdy ściana posiada drzwi lub okna. Niektóre części budynku mogą znajdować się bliżej granicy, np. przewidziane przez projekty małych domów – okapy, gzymsy, balkony lub daszki nad wejściem oraz galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie lub rampy mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną.

Wąskie działki a projekty małych domów

Jeżeli działka jest wąska, a rodzina duża warto zastanowić się nad indywidualnym projektem domu. Dodatkowym rozwiązaniem okażą się projekty małych domów z użytkowym poddaszem. Jeżeli marzy Ci się garaż również nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykonać. Adaptacja projektu gotowego to dostosowanie go do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Projekty małych domów z garażem spotykają się z trudnością usytuowania bramy wjazdowej i późniejszego użytkowania. Zbyt wąski wjazd lub duży kąt skrętu spowoduje problemy podczas codziennego parkowania pojazdu. Projekty małych domów na wąskiej działce zwykle przewidują wykonanie garażu przed domem od strony ulicy, dlatego też wjazd do niego nie będzie powodował problemu, ponieważ brama będzie się znajdować tuż przed jego drzwiami.

Projekty małych domów z użytkowym poddaszem czy piwnicą?

Właściciele wąskich działek często wybierają między poddaszem użytkowym a piwnicą. W ekonomicznym zestawieniu projekty małych domów z użytkowym poddaszem wypadają znacznie taniej w budowie. Wykonanie podpiwniczenia wiąże się z robotami ziemnymi, dodatkowymi badaniami i izolacjami, które znacznie podniosą koszt budowy domu. Dodatkowo projekty małych domów z użytkowym poddaszem pozwalają na wyodrębnienie strefy dziennej i nocnej. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na maksymalne zachowanie prywatności mieszkańców.

Zakup wąskiej działki nie musi oznaczać ograniczeń i trudności w jej zagospodarowaniu. Wystarczy wybrać odpowiednie projekty małych domów, a następnie poddać go adaptacji. Projekty małych domów na wąskiej działce to wyselekcjonowane wzory, idealnie odpowiadające obowiązującym warunkom zabudowy.

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.