Projekt domu

Projekt domu to dla każdego inwestora spore wyzwanie, ponieważ musi połączyć on funkcjonalność estetykę oraz wysokość inwestycji. W głównej mierze kierujemy się bryłą budynku, dachem, ilością przyszłych domowników oraz tarasem. Jednak czy projekt domu powinien bardziej nam się podobać; Czy być funkcjonalny?

Połączenie funkcjonalnego i estetycznego projektu domu powinno być proste, biorąc pod uwagę kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów dostępnych na rynku. Jednak, kiedy przystępujemy do znalezienia tego idealnego sprawa przestaje wydawać się taka oczywista. Wybór projektu domu, ponieważ jest ładny stanowi ogromny błąd, ponieważ dom przede wszystkim, powinien być funkcjonalny. Nic nam po tym, że wybrany przez nas projekt domu będzie podziwiany przez sąsiadów, jeżeli nie będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dodatkowo warto zauważyć, iż gotowy projekt to przedstawiona wizualizacja, a więc materiały wykończeniowe kolor elewacji czy też dachu możesz zmienić na etapie budowy domu.

Jak dobrać projekt domu do potrzeb?

Dom musi być przede wszystkim dopasowany do stylu życia oraz wielkość rodziny. Zarówno projekt domu jak i jego urzeczywistnienie, to poważna inwestycja, która pochłania nie tylko czas, ale i pieniądze, dlatego też wybór idealnego projektu domu to niezwykle istotna kwestia.

Koniecznie musimy zauważyć, iż estetyka i funkcjonalność to jedno, ale wytyczne z miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego to konkretnie narzucone zasady kształtowania ładu przestrzennego, w którym musimy się bezwzględnie podporządkować. Dlatego też podejmując ostateczną decyzję sprawdź czy projekt domu spełnia jego wymagania. Aby był możliwy do zrealizowania na naszej działce – niezbędna okaże się analiza planu miejscowego oraz warunków zabudowy, wymiarów działki oraz sprecyzowanie własnych oczekiwań. Dodatkowo MPZP może narzucać konkretne warunki zabudowy określające; maksymalną powierzchnię zabudowy, bryłę dachu oraz kąt jego nachylenia, ilość kondygnacji wraz z wysokością budynku i maksymalną szerokością elewacji frontowej.

Idealny projekt domu

Kiedy poznasz już wszelkie możliwości i ograniczenia działki możesz przystąpić do wyboru idealnego projektu domu. Zastanów się nad całkowitą powierzchnią budynku, ponieważ uzależniona jest ona od wielkości rodziny. Małżeństwo, które nie chce mieć dzieci idealnie odnajdzie się w małym domu. Rodzina z dwójką dzieci z pewnością będzie mogła skorzystać z taniego w budowie projektu domu do 120 m kwadratowych. Należy pamiętać, że im więcej domowników tym większa powinna być powierzchnia użytkowa.

Idealny projekt domu to także ergonomiczny rozkład pomieszczeń. Zastanów się nad ilością pokoi oraz sypialni i łazienek. Dodatkowym udogodnieniem z pewnością będzie spiżarnia, garderoba oraz pomieszczenie gospodarcze.

Tani w budowie projekt domu

Jeżeli zależy Ci na tanim w budowie projekcie domu zrezygnuj ze złożonych dachów i postaw na dach dwuspadowy, który jest znacznie tańszy w budowie. Dodatkowo dwuspadowy dach należy do energooszczędnych, ponieważ Im mniejsza powierzchnia dachu tym mniejsze straty ciepła. Dla inwestorów posiadających, nieograniczony budżet ciekawym rozwiązaniem okażą się lukarny, bawole oczy czy też skomplikowane w budowie czterospadowe dachy z dużą ilością załamań kalenicy.

Podejmując ostateczną decyzję o naszym idealnym projekcie musimy racjonalnie spojrzeć na swoje wymagania w odniesieniu do wymagań urzędowych i zdecydować świadomie, który projekt domu będzie dla nas najlepszy.

Similar Posts