Projekt czy działka? Co najpierw wybrać!

Wiele osób planując realizację swoich marzeń w postaci własnego domu, bardzo często dzwoni z pytaniem: „Witam. Posiadam działkę i chcę wybudować dom. Ile kosztuje projekt?”, lub „Witam. Posiadam wybrany projekt i kupuję właśnie działkę”.

Wydaje się, iż nic w tym dziwnego. Jednak później podczas wielu analiz powstają problemy. Okazuje się, że na zakupionej działce nie można wybudować wymarzonego budynku.

Skąd to wynika?

Pamiętajmy, iż każda nieruchomość objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te stanowią podstawę do rozpoczęcia prac projektowych. To właśnie z nich dowiemy się, co można wybudować na działce oraz jakie parametry ma spełniać nowo projektowany obiekt, czy też budynek podlegający adaptacji.

Jaka zatem powinna być kolejność przedmiotowych czynności?

Osoby posiadające już działkę, zanim dokonają zakupu projektu, powinny skontaktować się z projektantem, aby sprawdzić, czy na danej działce taki budynek będzie mógł w ogóle powstać. Jeżeli tak będzie można podjąć dalsze kroki w postaci zakupu gotowego projektu i jego adaptacji lub też zlecenia indywidualnego opracowania.

Osoby planujące dopiero zakup nieruchomości powinny być w kontakcie z projektantem jeszcze przed ostatecznym jej zakupem. Wówczas unikniemy problemów, iż po zakupie realizacja inwestycji będzie niemożliwa.

Pamiętajmy, iż projektant nie jest osobą utrudniającą życie. Wręcz przeciwnie chce pomóc spełnić wasze potrzeby i marzenia. Obiekty muszę jednak powstać zgodnie z prawem, aby uniknąć bardzo wysokich kar za samowolę budowlaną czy też nawet nakazu rozbiórki.

Zatem zanim dokonanie jakichkolwiek czynności skontaktujcie się z projektantem w celu omówienia, jak krok po kroku będzie przebiegał proces inwestycyjny. Uzyskacie od niego informację o tym, jakie formalności należy spełnić itd. Unikniecie w przyszłości zbędnego rozczarowania.

W razie pytań o projekty zapraszam do kontaktu.

Odpowiadając zatem na pytanie: Projekt czy działka? Co najpierw wybrać? Odpowiedz jest prosta! Kontakt z projektantem!

Zapraszam również na kanał na YouTube – znajdziesz tam wiele porad odnośnie budowy:)

Similar Posts