Koszt ogrodzenia działki siatką leśną

Dziś zajmiemy się ogrodzeniem tymczasowym lub inaczej pisząc siatką leśną.

Jaka jest różnica pomiędzy siatką leśną a budowlaną?

Siatka leśna wykonana jest z drutu często o średnicy 2,5mm lub 3mm. Oczka siatki są bardziej zagęszczone w jej dolnej części i rozszerzone w górnej części. Średnia oczek kształtuje się często na wysokość 10 cm i szerokość około 15cm.

Siatka budowlana ma mniejsze oczka i wykonana jest z tworzyw które są odporne na działanie warunków zewnętrznych. Do zabezpieczenia placu budowy bardzo często wykorzystuje się siatkę leśną i to właśnie ta będzie przedmiotem dzisiejszych kalkulacji.

W jakich celach budujemy ogrodzenia tymczasowe inaczej ogrodzenie placu budowy?

Ogrodzenia takie służą w celu ochrony placu budowy lub też na dłużej, gdy nie jesteśmy w posiadaniu znacznych zasobów gotówkowych w celu budowy ogrodzenia docelowego.

Pamiętaj, że ogrodzenia tego typu są sprzedawane jako siatka leśna, są one jednak bardzo często wykorzystywane jako ogrodzenie placu budowy. Są tanie i trwałe.

Siatka leśna ma różne wymiary oczek oraz różne wysokości. Każdy wymiar oczka zapewni bezpieczeństwo przed dostępem osób trzecich oraz przed większymi zwierzętami. Podstawowe i najczęściej spotykane wysokości siatki to: 80cm, 100cm , 120cm, 150cm, 160cm. Siatki najczęściej sprzedawane są w rolkach 50 metrowych. Siatki te są ocynkowane a więc nie wymagają malowania i innych zabiegów zabezpieczających przed warunkami atmosferycznymi.

Słupki do mocowania siatki możemy również zakupić jako ocynkowane profile lub wybrać tańszą opcję ze stempli budowlanych.

Poniżej zamieszczam opis jak skorzystać z arkusza do wyceny ogrodzenia. Myślę jednak, że bez czytania poniższego będziesz w stanie podać prawidłowe wartości:)

Całkowita długość ogrodzenia: tutaj należy podać całkowitą długość naszego ogrodzenia wraz z ewentualną bramą. Nie odejmujemy kosztów bramy, gdyż jest ona znacznie droższa niż samo ogrodzenie.

Rozstaw słupków: w tym punkcie podajemy rozstaw słupków naszego ogrodzenia. Należy przyjąć ją w wartościach od 1,5m do 2,5m. Tak aby ogrodzenie nie było za wiotkie.

Koszt słupka ogrodzeniowego: Wpisujemy koszt słupka. Wartość ta może wynosić np. 5zł dla stempla drewnianego lub 18zł dla ocynkowanego. W zależności od Twojego wyboru. Może być również 0zł gdy jesteś w posiadaniu stempli, które możesz do tego wykorzystać

Koszt bramy wjazdowej: Tutaj arkusz ma wpisane 280zł. Jest to koszt zakupu desek na bramę wjazdową, wzmocnień do słupków oraz zawiasów. Oczywiście jeżeli uważasz, że powinien być inny lub z Twoich obliczeń wynika inaczej możesz tą wartość zmienić.

Ilość bram wjazdowych: standardowo przyjmuję, że jest jedna. Jeśli jednak jest inaczej zmień tą wartość.

Skoble: Cena skobli za 100 szt. Ilość skobli jest dobrana na podstawie ilości słupków – przyjmuję 5 skobli na słupek.

Koszt osadzenia słupka: słupki np. drewniane mogą być wkopane w ziemie i jedynie zabezpieczone masą np. lepik. W arkuszu przyjęto koszt na poziomie 2zł. Słupki drewniane należy osadzić na minimum 50cm oraz narożne na 80cm i wzmocnić zastrzałami. Może się okazać, że słupki chcesz zalać betonem, wówczas należy zmienić wartość w arkuszu.

NA ZIELONO ZAZNACZONO DANE DO WPROWADZENIA

 

Elementy potrzebne do wykonania ogrodzenia:

– siatka leśna

– skoble – do montażu siatki do stempli

– stemple budowlane wraz z lepikiem do zabezpieczenia miejsc zakopywanych

– dodatkowe stemple do wzmocnienia narożników (2 sztuki na narożnik)

– w przypadku wykonania bramy wjazdowej deski do wykonania obramowania bramy oraz stężenia poprzecznego, zawiasy budowlane, wkręty.

 

Pobierz kalkulator do obliczenia kosztów ogrodzenia:[download id=”358″]

Similar Posts