Koszt budowy ścian fundamentowych

Cześć! Dziś przedstawię Wam jak obliczyć koszty budowy ścian fundamentowych oraz dołączę arkusz aby to sprawnie zrobić!

Pamiętajcie! Wpisy związane z kosztami budowy mają za zadanie uzmysłowić ile to kosztuje. Wiele osób przy takich pracach twierdzi, że jest to trochę betonu i prętów. Brak znajomości technologii powoduje niedoszacowanie kosztów budowy. Dlatego przedstawię Ci jak to ma wyglądać i co należy uwzględnić przy wycenie. Dzięki temu będziesz w stanie sam ocenić czy firma, która buduje Ci dom bierze za to odpowiednie wynagrodzenie.

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Rodzaje ścian fundamentowych

– Co potrzeba do wykonania ścian fundamentowych

– Koszt budowy ścian fundamentowych + arkusz do pobrania

Jeżeli interesuje Cię wykonanie ław fundamentowych oraz czym są zajrzyj TUTAJ.

RODZAJE ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH

W domach ściany fundamentowe najczęściej powstają z bloczków betonowy, lub jako wylewane na mokro z betonu. Te drugie do wykonania potrzebują szalunek oraz jego zalanie betonem. Taniej jest wybudować ściany z bloczków które wyglądają jak poniżej. Rozwiązanie z bloczków betonowych będzie również przedmiotem naszej analizy oraz wyceny.

CO POTRZEBA DO WYKONANIA ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH

Ściany fundamentowe budowane są na ławach fundamentowych. Do ich wykonania potrzebujemy izolację w postaci papy (układamy ją pomiędzy ścianą a ławą), bloczków betonowych, zaprawy, hydroizolacji, polistyrenu ekstrudowanego oraz kleju i siatki.

Pamiętajmy, iż każdy projekt jest indywidualny i może mieć swoje wytyczne do wykonania. Każdy producent ma własne materiały oraz wytyczne do wykonania ścian fundamentowych. Poniżej wytyczne jednego z producentów – nie jest to lokowanie produktu. Po prostu to trafiło mi się jako pierwsze. W arkuszu opiszemy sobie jak obliczyć poszczególne ilości i ile to będzie kosztować:)

Poniżej rysunek (detal) wykonania ściany fundamentowej. Widać na nim, co dodatkowo będziemy potrzebować.Arkusz do wyceny skonstruowałem w ten sposób, że będziesz mógł wycenę zrobić na systemie dowolnego producenta:)

Ważne jest jednak sprawdzenie wytycznych we własnym projekcie. Będzie tam opisane jakie materiały powinniśmy zastosować.

 

KOSZT BUDOWY ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH

POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH Koszt budowy ścian fudnamentowych (160 pobrań)

Obsługa arkusza.

Poniżej przedstawiam zdjęcie z widokiem zakładek arkusza.

Pracę zaczynamy od drugiej zakładki: DANE DO OBLICZEŃ.

Poniżej przedstawiam zaznaczone dane jakie należy uzupełnić:

Długość ścian fundamentowych: pobierana jest automatycznie z arkusza: Koszt budowy ław fundamentowych, który możesz pobrać TUTAJ.

UWAGA: Aby wszystko działało poprawnie wszystkie arkusze muszą znajdować się w jednym folderze.

Pamiętaj, że możesz wpisać również swoje dane.

Następnie wprowadzamy wysokość ław fundamentowych. Odczytasz ją ze swojego projektu. Dokładnie z przekroju przez budynek. Poniżej zdjęcie która to jest wysokość. Pamiętaj, że ławy mogą być wykonane również jako schodkowe. Wówczas wysokość ścian może być różna a arkusz nie uwzględnia tego. Oczywiście możesz wówczas przyjąć średnią wysokość.

Następnym krokiem jest podanie grubości styropianu na fundament.

Kolejny krok to wybór zabezpieczenia ścian Dysperbitem. Czy wykonać po jednej stronie czy po obu stronach. Ściany powinny być zabezpieczone od wewnątrz i od zewnątrz, a więc powinniśmy zaznaczyć opcję „Dwustronnie”. Arkusz automatycznie przyjmuje 2 krotne malowanie po każdej ze strony.

Następnie podajemy szerokość paska papy pod ściany. Czyli izolacja pozioma układana na fundamencie. Zawsze powinna ona być szersza niż wyżej murowana ściana. Arkusz automatycznie oblicza ile pasków dotniemy z 1 metra szerokości papy.

Poniżej zdjęcie przedstawiające miejsce ułożenie izolacji poziomej z papy.

Kolejny krok to przejście na zakładkę WYNIKI DO OBLICZEŃ.

Poniżej zdjęcie przedstawiające gdzie musimy wpisać koszty jednostkowe za materiały oraz zaznaczone w jakich jednostkach mamy podać ceny. Arkusz pozostałe wylicza automatycznie i mamy gotowe wydatki związane z ścianami fundamentowymi. Jeżeli coś jest nie jasne lub nie zrozumiałe piszcie:)

POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH Koszt budowy ścian fudnamentowych (160 pobrań)

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.