Koszt budowy ław fundamentowych

Cześć! Dziś przedstawię Wam jak obliczyć koszty budowy fundamentów oraz dołączę arkusz aby to sprawnie zrobić!

Pamiętajcie! Wpisy związane z kosztami budowy mają za zadanie uzmysłowić ile to kosztuje. Wiele osób przy takich pracach twierdzi, że jest to trochę betonu i prętów. Brak znajomości technologii powoduje niedoszacowanie kosztów budowy. Dlatego przedstawię Ci jak to ma wyglądać i co należy uwzględnić przy wycenie. Dzięki temu będziesz w stanie sam ocenić czy firma, która buduje Ci dom bierze za to odpowiednie wynagrodzenie.

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Rodzaje fundamentów

– Ławy i ściany fundamentowe – jak czytać rysunki

– Koszt budowy ław i ścian fundamentowych

RODZAJE FUNDAMENTÓW

Jest to trochę opis teoretyczny ale myślę, że niektórzy będą zainteresowani. Jeżeli nie to przejdź oczywiście do czytania dalej:)

Fundamenty dzielimy na pośrednie i bezpośrednie.

Do fundamentów bezpośrednich zaliczymy:

ławy fundamentowe, stopy fundamentowe, płyty fundamentowe, ruszty fundamentowe, skrzynie fundamentowe oraz bloki fundamentowe. Trzy pierwsze są najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

Do fundamentów pośrednich zaliczamy:

pale fundamentowe i studnie fundamentowe.

Poniżej przykład posadowienia na palach fundamentowych

Fundament generalnie jest to element służący do przekazania obciążenia z całej konstrukcji na podłoże gruntowe.

Fundamenty przekazują swoje obciążenie poprzez swoją powierzchnię. Im większy (powierzchniowo) fundament tym większe obciążenie jest w stanie przenieść.

Fundamenty pośrednie przekazują obciążenie za pomocą tarcia całą swoją powierzchnią.

ŁAWY I ŚCIANY FUNDAMENTOWE – jak czytać rysunki

Pamiętajcie! Część rysunków nie zawiera detali. Służą one zobrazowaniu i przedstawieniu elementów. Całość ma służyć do umiejętności odczytania dokumentacji technicznej oraz do oszacowania kosztów budowy.

Poniżej przedstawiam czym jest i jak wygląda ściana fundamentowa.

Poniżej przedstawiam jak wygląda ława fundamentowa.

Stopa fundamentowa wygląda jak ława z założeniem, że stosunek długości do szerokości nie przekracza wartości 2. Jeżeli przekracza nazywają ją wówczas ławą.

Wszystkie dane jakie potrzebujemy do określenia ilości a zarazem kosztów budowy znajdziemy w projekcie budowlanym. Potrzebny nam będzie do tego rzut fundamentów oraz przekrój przez fundamenty.

Aby łatwiej nam się pracowało zaczniemy od prostych fundamentów pod garaż dwustanowiskowy. Poniżej zamieszam rzut konstrukcyjny ław fundamentowych:

A poniżej przekrój przez fundamenty:

Pamiętajmy, iż projekt dzielimy na budowlany oraz wykonawczy. Wykonawczy zawiera wiele szczegółów i detali, czyli pokazuje wszystkie elementy jakie powinniśmy wbudować. Projekt budowlany zawiera tylko najważniejsze elementy. Np. na przekrojach może nie być szczegółowo rozrysowana izolacja przeciwwodna. Jednak powinna się ona znaleźć w opisie. Dlatego tak ważne jest kompletne czytanie projektu a nie tylko patrzenie na rysunki poszczególnych elementów. Nie jest to błędem.

Pamiętajmy: do wyceny ław fundamentowych potrzebujemy:

– ilość betonu

– ilość stali

– dodatkowe elementy: chudy beton, drut wiązałkowy

do wyceny ścian fundamentowych potrzebujemy:

– Ilość betonu w przypadku ław wylewanych na mokro (pamiętaj, że w tym przypadku potrzebujemy również dodatkowe elementy takie jak szalunki. Mogą one być wykonane z desek, płyt OSB lub jako systemowe szalunki)

lub w przypadku murowanych ścian fundamentowych:

– ilość bloczków betonowych

– potrzebną ilość zaprawy (można kupić na worki lub wykonać na placu budowy. Wówczas musimy zakupić potrzebny materiał oraz potrzebna będzie osoba do wykonania zaprawy)

W przykładowym arkuszu znajdziecie wycenę fundamentów jak z rysunku poniżej. Jak korzystać z arkusza zostanie opisane poniżej.

OBLICZAMY BETON POTRZEBNY NA ŁAWY FUNDAMENTOWE

Aby obliczyć ilość betonu potrzebujemy: wysokość ławy fundamentowej, długość ławy fundamentowej oraz szerokość ławy fundamentowej. Pamiętajmy, iż nasz przypadek jest prosty. Jeżeli potrzebować będziecie bardziej skomplikowanego napiszcie w komentarzu a to uczynię:)

Tak więc potrzebne dane odczytujemy z naszego rysunku. Zaznaczyłem je na czerwono aby każdy wiedział o co chodzi.

Długość ław fundamentowych:

Jak widzimy długość naszych fundamentów wynosi: 6,35m +6,35m +6,35m +6,35m = 25,4metry.

Jak pewnie zauważyłeś jeden wymiar zachodzi na drugi w narożniku. Oczywiście możemy przyjąć wymiary osiowe jednak zawsze zamawia się beton z małą nadwyżką (część się rozleje, część pozostanie w pompie).

Szerokość i wysokość odczytamy z przekroju jak poniżej:

Jak widzimy szerokość ławy to 50cm a jej wysokość to 35cm. Z rzutu fundamentów dodatkowo widzimy, że szerokość ław jest stała po całym obwodzie.

Obliczenie objętości potrzebnego betonu w tym przypadku to pestka: Wysokość X Szerokość X długość:

0,5m x 0,35m x 25,4m = 4,445 metrów sześciennych (kubików). Oczywiście zamawiamy zawsze zaokrągloną ilość betonu. W tym przypadku 4,5 kubika

OBLICZAMY STAL POTRZEBNĄ NA ŁAWY FUNDAMENTOWE

ZBROJENIE GŁÓWNE

Z poniższego przekroju widzimy iż po całej długości ław potrzebujemy 4 pręty o średnicy 12mm.

Potrzebujemy zatem łączną ilość prętów 4 x 25,4m = 101,6 metrów.

Dodatkowo uwzględnić należy zakłady prętów w narożnikach. Długość zakładu powinniśmy odczytać z projektu budowlanego. Przyjmijmy, iż wynosi ona 60cm (na każdą stronę). Zakłady są to dodatkowe pręty w narożnikach dla powiązania zbrojenia głównego. Narysowałem je na rysunku poniżej:

Powiązać powinniśmy każdy pręt po układany po długości. My w naszym przekroju mamy ich 4. Długość prętów na zakłady będzie zatem wynosić: 4 (ilość narożników) x 4 (ilość prętów w przekroju) 1,2m (długość zakładu po 60cm na jedną i drugą stronę razem daje 1,2m) = 19,2m

Sumarycznie długość zbrojenia głównego o średnicy fi 12 mm wynosi: 101,6 + 19,2 m = 120,8 metrów. Oczywiście zawsze zamawiamy pręty z zapasem. Czasami sytuacja zmusza Nas do wykonania dodatkowych zakładów, np. w przypadku stropu o długości 7m. Pręty sprzedawane są w długości 6 metrów. Będziemy zatem musieli połączyć pręty za zakład.

STRZEMIONA

Są to pręty łączące zbrojenie główne po obwodzie. Pamiętajmy, ze niektóre projekty zawierają zestawienie zbrojenia a więc w znacznej mierze ułatwiają nam wycenę:)

Ilość strzemion obliczamy z przekroju:

Z powyższego dowiadujemy się, że potrzebujemy drut na strzemiona o średnicy 6mm.

Ilość strzemion: mają one być rozmieszczone co 25cm. Długość fundamentów dzielimy na rozstaw i otrzymamy ilość strzemion: 25,4 : 0,25 = 101,6 strzemion Oczywiście zaokrąglamy w górę: 102 sztuki. Należy zwrócić uwagę na rysunkach i w opisie, gdyż często się zdarza, ze występują fragmenty ław, ze należy strzemiona zagęścić. Należy to oczywiście uwzględnić obliczając ich ilość.

Długość jednego strzemiona: 4 x 25 cm plus 10 cm na zawiązanie strzemiona co daje: 110cm

Potrzebna długość prętów na strzemiona wynosi 1,1 m (długość strzemiona) x 102 (ilość) = 112,2m. Oczywiście zaokrąglamy w górę:)

 

KOSZT BUDOWY ŁAW I ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH

POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY BUDOWY ŁAW FUNDAMENTOWYCH Koszt budowy ław fundamentowych (357 pobrań) –>

OPIS ARKUSZA

Najważniejszą kwestią są zakładki uwidocznione na poniżej.

Pracę w arkuszu zaczynamy od 2, 3 i 4 zakładki, czyli od ilości betonu oraz stali. Pamiętaj, że przykłąd poniżej i arkusz uzupełniony jest danymi i przykładem opisanym powyżej.

W zakładce ilość betonu podajemy długość poszczególnych ław wraz z wysokością oraz szerokością. Arkusz automatycznie obliczy nam objętość potrzebnego betonu (widoczne na żółtym polu).

UWAGA: arkusz automatycznie oblicza potrzebną ilość chudego betonu o grubości 10cm.

Poniżej zdjęcie gdzie wpisywać wymiary ław fundamentowych. W naszym przypadku mamy 4 ławy (obrys garażu) wszystkie o tych samych wymiarach.

Następnym krokiem jest zakładka ilość prętów głównych gdzie podajemy pręty na zakłady oraz poszczególne ilości prętów dla danej ławy. Należy podać również średnice prętów. Na tej podstawie arkusz liczy wagę wszystkich potrzebnych ilości.

Dodatkowo w arkuszu podajemy pręty na łączenia narożników.

Uwaga: mając różne średnice prętów arkusz zlicza wagę wszystkich prętów wszystkich średnic. Jeżeli chcemy aby arkusz podał wartości tylko prętów np. 12mm to musimy wybrać odpowiedni filtr. Poniżej zdjęcie gdzie kliknąć. Tak samo w zakładce ze strzemionami.

Arkusz obsługuje średnice: 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 25, 28, 32. Innych średnic nie przelicza!

Następna zakładka to podanie strzemion. Po jej uzupełnieniu przechodzimy na pierwszą stronę – Materiał ławy fundamentowe. Tutaj podajemy koszt betonu z betoniarni oraz cenę stali aby arkusz wyliczył koszty potrzebnego materiału. Dodatkowo możemy podać ceny robocizny aby otrzymać komplet czyli cenę za całość.

Mam nadzieję, że jasno opisałem powyższe. Brakuje Ci jakiejś informacji? Coś jest nie jasne? Zostaw komentarz!
POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY BUDOWY ŁAW FUNDAMENTOWYCH Koszt budowy ław fundamentowych (357 pobrań) –>

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.