Koszt budowy domu

koszt budowy domu

Koszt budowy domu. Budowa piętrowego domu jednorodzinnego oraz domu parterowego to spory wydatek dla każdego inwestora. Gotowe projekty domów, pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z procesem budowlanym, chociażby poprzez rezygnację z piwnicy. Dzięki nim jesteśmy w stanie oszacować wstępny kosztorys inwestorski, który pozwoli na określenie wydatków. Budowa domu wymaga również zatrudnienia sprawdzonej firmy budowlanej, tutaj również warto zapoznać się z ofertą kilku firm, co pozwoli nam na wybranie najkorzystniejszej propozycji.

Redukcja kosztów podczas budowy domu

Gotowy projekt domu jednorodzinnego ma ogromny wpływ na wysokość inwestycji. Planując wykonanie stosunkowo taniego domu, koniecznie zastanówmy się nad jego charakterem. Gotowy projekt domu cechuje się konstrukcją, o prostym kształcie ścian i dachu, ponieważ to właśnie złożoność konstrukcji wpływa na  koszt jego wykonania. Najtańsze projekty domów, będą zatem proste i estetyczne w kształcie prostokąta, z dwuspadowym dachem. Jeżeli wyeliminujemy piwnicę, bez wątpienia obniżymy koszty budowy, ponieważ zaoszczędzimy na głębokich wykopach, izolacji przeciwwilgociowej oraz na wykonaniu schodów. Szacunkowo przyjmuje się, iż inwestycja poniesiona na wykonanie piwnicy może obejmować do 30 % finalnej ceny budowy. A co z wykonawcami? Firmy budowlane prezentują bardzo zróżnicowane cenniki związane  z realizacją gotowego projektu domu jednorodzinnego. Dlatego też, warto porównać kilka ofert oraz sprawdzić , co na ich temat mówi „poczta pantoflowa”, ponieważ nie zawsze na pozór najtańsza firma będzie najlepsza.

Gotowy projekt domu – jako pierwszy wydatek

Pierwszym wydatkiem inwestora jest kupno projektu budowlanego. Znaczne oszczędności na tym etapie, przynoszą gotowe projekty domów, których koszt w zależności od rodzaju waha się pomiędzy 2 a 6 tys. zł. Wykonanie indywidualnego projektu domu przez architekta, wiąże się z dwukrotnie wyższą ceną. Kiedy mamy już wybrany gotowy projekt domu, musimy przystąpić do wstępnego oszacowania kosztów. Weźmy za przykład gotowy projekt domu parterowego PMD 01. Kosztorys stanu surowego obejmuje trzy części składowe tj.; fundamenty i konstrukcje budynku, dach  oraz  stolarkę zewnętrzna. Stanowiąc jednej z najtańszych projektów gotowych dostępnych na rynku.

Jaki jest koszt budowy domu?

Prace budowlane rozpoczynamy od wykonania wykopów i fundamentów, za 1 m3 zapłacimy od 30 do 40 zł. Zakładając, iż wykop przewidziany w gotowym projekcie domu, ma standardową głębokość czyli 1,3 m o powierzchni 120 m2, otrzymujemy wynik 156 m2. Dając nam całkowity koszt tego przedsięwzięcia rzędu 4.680-6.240 zł, mogą one wzrosnąć w przypadku grząskiego gruntu. Jeżeli wykopy są już gotowe, nastał czas na wykonanie fundamentów.

Zakładając, że gotowy projekt domu jednorodzinnego, obejmuje wykonanie ich na ławach zagłebionowych, otrzymujemy wydatek ok. 80 zł/m2, dodatkowo musimy wziąć pod uwagę cenę robocizny czyli 47-55 zł/m2. Możemy zatem przyjąć, że za fundamenty zapłacimy od 15.440 do 19.780 zł. Ściany fundamentowe ,warto wykonać z betonu komórkowego, który jest tanim i wydajnym materiałem budowlanym. Łączna powierzchnia ścian fundamentowych jakie przewiduje nasz gotowy projekt domu  to ok. 205 m2. Koszt tego etapu waha się pomiędzy 73 a 140 zł, dając nam finalny koszt na poziomie od 14.900 do 28.700 zł. Dodatkowo musimy przewidzieć cenę izolacji ścian, która będzie wynosiła średnio 6.800 zł.

Koszt budowy domu

Wykonanie ścian nośnych stanowi kolejny etap realizacji naszego gotowy projekt domu. Zalecamy wykonanie ich również z betonu komórkowego, ponieważ materiał ten jest znacznie tańszy niż z pustaków ceramicznych. Łączna powierzchnia naszych ścian nośnych w gotowy projekt domu jednorodzinnego wynosi ok. 180 m2. Orientacyjny koszt nie powinien przekroczyć 15.000 zł. Przyjmuje się, iż na każdy metr kwadratowy powierzchni przypada ok. 1,2 m2 ścian. Łączna powierzchnia naszej piwnicy i parteru wynosi 240 m2, zatem ściany działowe będą miały powierzchnię 288 m2. W takiej sytuacji do kosztorysu w gotowy projekt domu jednorodzinnego musimy dodać kolejne 13.000 zł, natomiast wykonanie ich z pustaków ceramicznych powiększy inwestycję o ok. 5.700 zł. Gotowy projekt domu obejmuje również, wykonanie komina dymowego i wentylacyjnego. Musi on zostać wykonany z jak najlepszych jakościowo materiałów, odpornych na działanie zmiennych temperatur. Wydatek związany z jego budową oscyluje w granicach 4.560 a 6.980 zł.

Gotowy projekt domu z piwnicą czy bez?

Gotowy projekt domu parterowego z piwnicą obejmuje wykonanie dwóch stropów. Pierwszy pomiędzy piwnicą a parterem, musi wytrzymywać większe obciążenia, dlatego tworzy się go z żelbetonu. Uśredniony koszt tego przedsięwzięcia to ok. 35.000 zł. Do tego etapu otrzymaliśmy wydatek rzędu 138.580 – 147.878 zł.

Jeżeli wykonaliśmy konstrukcję przewidzianą w  gotowy projekt domu, przyszedł czas na dach. Rozpoczynamy od wykonania więźby dachowej z drewna  zaimpregnowanego metodą ciśnieniową. Gotowy projekt domu jednorodzinnego, obejmuje dwuspadową konstrukcję dachu, którego powierzchnia wyniesie ok. 180 m2. Więźbę pokrywamy membraną ,czyli specjalną folią, która jest jednocześnie najtańszym rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę oszczędności, membranę pokrywamy blachodachówką. Łączny koszt budowy więźby dachowej (14 – 21 tyś), membrany (1,2 – 2,2 tyś) oraz bachodachówki (15 tyś) daje nam łączny koszt inwestycji na poziomie 30.000 do 38.000 zł.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym obejmuję zamontowanie drzwi i okien. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się sześciokomorowe okna z PCV, które są jednoczenie znacznie tańszym rozwiązaniem, niż te wykonane z drewna. Przyjmijmy, że na parterze znajduje się 6 okien o standardowej wielkości. Z kolei piwnica w  gotowy projekt domu jednorodzinnego składa się 6 małych okienek o rozmiarach 785×585 mm. Łączny koszt z montażem wynosi ok. 18.000 zł, zaś koszt drzwi zewnętrznych to  ok. 2.000 zł.

Całkowita inwestycja związaną z realizacją gotowego projektu domu jednorodzinnego wynosi 200-230 tysięcy zł. Budynek miał prostą bryłę i dwuspadowy dach. Natomiast musimy pamiętać, że są to orientacyjny koszt budowy domu, determinowane przez różnorodność związaną z wyborem gotowego projektu domu.

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.