|

Jak wybrać projekt domu? Na co zwrócić uwagę?

Cześć!

Dziś zajmiemy się tematem wyboru projektu domu. Opisze Ci w skrócie, na co powinieneś zwrócić uwagę. Nie oznacza to, że nie masz robić tego po swojemu. Są jednak kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę.

Opiszę to w punktach, abyś mógł lepiej sprawdzić, czy na pewno zwróciłeś uwagę na podstawowe elementy:)

  1. Pierwszym i podstawowym elementem jest zwrócenie uwagi za zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Znajdują się tam wymagania urbanistyczne dla danego terenu. Oznacza to, że istnieją tam zapisy typu: jakiego koloru ma być pokrycie dachowe, jakie kąty dachu możemy stosować na budynku, jaka może być wysokość budynku, jakie przeznaczenie budynku oraz wiele innych. Przeanalizowanie tego samodzielnie może być uciążliwe i problematyczne. Czasami zapisy są tak skomplikowane, że nie jeden projektant się trochę nad tym musi nagłowić.

Postaraj się zatem dobrze przeanalizować plan i spisz w punktach wszystkie jego wymagania co do budynku. Jeżeli projekt nie będzie spełniał założeń planu zagospodarowania przestrzennego nie otrzymasz pozwolenia na budowę.

  1. Wymiary budynku. Pamiętaj, że najczęściej budynki są usytuowane 3 lub 4 metry od graniczy działki w zależności czy mamy okna w ścianie czy też nie. Inną kwestią jest lokalizowanie budynku w granicy lub 1,5 m od granicy. W takiej odległości nie zawsze będziemy mogli posadowić budynek.

Tutaj również możemy sprawdzić powierzchnię budynku jaką możemy zbudować. Plan zagospodarowania określa takie rzeczy jak powierzchnia biologicznie czynna, powierzchnia zabudowy, itp.

  1. Lokalizacja budynku względem stron świata. Budynki podzielone są na poszczególne funkcje. Jedne powinny posiadać dostęp do światła dziennego inne niekoniecznie. Np. spiżarnie możemy lokalizować od strony północnej. Nie jest nam potrzebne tam światło dzienne w odróżnieniu np. od salonu.
  2. Sprawdźmy dostęp do mediów i najlepiej uzyskajmy warunki ich dostaw. Dlaczego zawsze podkreślam, że jest to bardzo ważne? Same media w pobliżu nie oznaczają, że będziemy mieć możliwość wpięcia do sieci. Dlaczego jest to również ważne? Np. brak gazociągu uniemożliwi nam zrobienie kotłowni gazowej i projekt musi przewiedzieć inny rodzaj zasilania.
  3. Następnym krokiem jest spisanie wymagań co do samego metrażu domu. Powinniśmy spisać na kartce co oczekujemy od naszego przyszłego lokum. Ile pokoi potrzebujemy? Czy dom ma być parterowy czy piętrowy? Czy ma być garaż? Ile łazienek? Kuchnia otwarta czy też aneks? Jeżeli nie wiesz co przewidzieć w swoim domu napisz do mnie to z chęcią pomogę Ci odpowiedzieć na wszelkie te pytania:)
  4. Dobrze jest określić styl budynku. Czy ma być tradycyjny, nowoczesny. Z czego chcecie mieć elewację? Czy to cegła, tynk, drewno czy jeszcze coś innego.
  5. Technologia budowy. Musimy wiedzieć, że domy można budować z ceramiki, betonu komórkowego, drewna, keramzytu itd. Technologii jest dużo. Należy wiedzieć jaką technologię ma zakładać projekt budowlany.
  6. Systemy wspomagające energooszczędność. Musisz się zastanowić czy np. w projekcie ma być wentylacja grawitacyjna czy też rekuperacja. W zależności od tego projekt może posiadać system kominowy ale też nie musi.
  7. Jaki rodzaj ogrzewania chcesz zastosować? Gaz, pellet, pompa ciepła, propan butan, prąd? W zależności od wyboru należy przewidzieć kotłownie lub jej brak. Dodatkowo czy ogrzewanie ma być podłogowe czy też tradycyjne grzejniki.

Jeżeli nadal nie wiesz na co zwrócić uwagę zapraszam do kontaktu. Z chęcią pomogę Ci w wyborze. Pamiętaj, że nasze projekty gotowe można w dużym stopniu dostosować do indywidualnych preferencji. Jesteśmy w tej kwestii bardzo elastyczni:)  

 

CAŁY WPIS MOŻESZ OBEJRZEĆ PONIŻEJ:

 

Similar Posts