INDYWIDUALNY PROJEKT DOMU Kraków

Indywidualny projekt domu czy gotowy?

Budując dom często zastanawiamy się nad ostatecznym wyborem projektu. Czy warto zdecydować się na indywidualny projekt domu? Czy lepiej wybrać projekt typowy? Analizując oba rozwiązania pierwsze, co nasuwa nam się na myśl to cena. Oczywiście indywidualne rozwiązania okażą się bardziej kosztowne, jednak czy warto szukać oszczędności w podstawie ergonomiczności i funkcjonalności naszego domu marzeń?

Indywidualny czy gotowy projekt domu?

Wybór idealnego rozwiązania nie jest taki oczywisty. Jeżeli zależy Ci na fantazyjnych i oryginalnych rozwiązaniach lub dysponujesz działką, na której panują trudne warunki lub specyficzny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – indywidualny projekt domu okaże się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Mimo iż początkowo projekt typowy wydaje się tańszy to jego późniejsza adaptacja może przewyższyć koszt wykonanego na nasze zamówienie projektu.

Cena indywidualnego projektu domu

Cena jaką będziemy musieli zapłacić za indywidualny projekt domu jest uzależniona od wielu czynników. Skomplikowane instalacje, niecodzienne rozwiązania czy też powierzchnia projektowanego domu – będzie miała bezpośredni wpływ na finalną cenę indywidualnego projektu domu. Cena za indywidualny projekt domu zaczyna się od 6 tyś zł. zaś górnej granicy nie można określić.

MPZM – ma decydujący głos

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ma decydujący głos na etapie kształtowania bryły i konstrukcji naszego wymarzonego domu. Zapisy MPZP są kluczowe i każdy inwestor powinien się z nimi zapoznać nie tylko decydując się na gotowy projekt domu, ale także indywidualny. W szybki sposób sprawdzimy, na co możemy sobie pozwolić i czy jesteśmy w stanie nasze marzenia połączyć z jego założeniami. Z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego inwestor powinien zapoznać się jeszcze przez podjęciem decyzji o zakupie danej działki.

Działka o nietypowym kształcie lub wymaganiach

Jeżeli jesteśmy posiadaczami działki na nietypowym gruncie lub o nietypowym kształcie, wówczas warto przemyśleć, czy decydując się na indywidualny projekt domu będziemy mogli wykorzystać dodatkowe zalety naszej działki. Znaczny spadek terenu, piękna panorama widokowa lub przykuwająca wzrok skarpa, to tylko przykładowe elementy, które mogą nas zachęcić do zlecenia wykonania dedykowanego projektu domu. Wówczas architekt zaproponuje nam rozwiązanie optymalne dla konkretnych warunków ukształtowania terenu, eksponując jednocześnie osobliwe cechy naszej działki.

Pomoc w budowie domu

Jeżeli budowa domu to dla nas duże przedsięwzięcie i nie do końca wiemy jak się za nie zabrać – warto wybrać indywidualny projekt domu. Bieżące wsparcie architekta, pomoże nam w przejściu przez wszystkie trudy budowy od uzyskania pozwolenia na budowę aż po prace budowlane i zakończenie budowy.

Zarówno gotowy projekt domu jak i indywidualny posiadają swoje zalety. Do projektu typowego można wprowadzać zmiany dostosowujące budynek do wymagań inwestora. Nanoszenie jednak wielu zmian powoduje, że koszt wprowadzenia zmian zsumowany z kosztem zakupu projektu typowego przewyższa czasami cenę projektu indywidualnego. Najlepiej skonsultować z architektem zmiany, które chcemy wprowadzić przed zakupem projektu typowego i później podjąć decyzję – typowy czy indywidualny.

Similar Posts