Gotowy projekt domu – rozbudowa

rozbudowa domu

Jak wybrać gotowy projekt domu który spełni nasze oczekiwania i jednocześnie będzie możliwy do realizacji bez zbędnych kłopotów na placu budowy?  Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przeglądając szeroką ofertę gotowych projektów domów? Na czym powinniśmy się skupić planując liczby pomieszczeń oraz usytuowanie domu na działce? Dziś opowiemy wam o czterech najpopularniejszych błędach które popełniają inwestorzy planując budowę domu.

Gotowy projekt domu a warunki zabudowy

Wielu inwestorów podejmując ważną życiową decyzję o budowie domu rozpoczyna procedurę od poszukiwania i kupna gotowego projektu domu. To pierwszy błąd jaki często zostaje popełniony. Zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku gdy nasza działka nie jest objęta planem konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. To właśnie z informacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy dowiemy się jaki dom jest możliwy do realizacji na naszej działce. Gotowe projekty domu posiadają swoją; kubaturę, wysokość, określony kąt dachu oraz wiele innych czynników które muszą być zgodne z powyższymi dokumentami. Dodatkowo szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na fakt czy nasza działka jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Ponadto znajdziemy tutaj parametry które w dużym stopniu determinują wybór projektu.

Gotowy projekt domu często musi być dostosowane do; maksymalnej wysokości, szerokości przedniej elewacji, kąta nachylenia dachu, a także odległości jakich należy przestrzegać budując dom od granicy działki bądź też sąsiedniej nieruchomości. Mimo iż prawo budowlane określa minimalne odległości od granicy działki to pamiętajmy iż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy mogą określać dodatkowe obostrzenia. W przypadku działek objętych dodatkową ochroną konserwatora zabytków może nam zostać narzucona nawet kolorystyka dachu czy elewacji. Dlatego też pamiętaj wybierając gotowy projekt domu – zapoznaj się najpierw z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz warunkami zabudowy.

Jaką powierzchnię użytkową powinien mieć gotowy projekt domu

Określanie optymalnej powierzchni użytkowej to jeden z najważniejszych elementów dotyczących wyboru gotowego projektu domu. Często inwestorzy stając po raz pierwszy przed tak trudnym wyzwaniem mają problem z określeniem powierzchni która będzie funkcjonalna i komfortowa dla całej rodziny. Dlatego też warto porównać nasze bieżące lokum z oczekiwaniami jakie stawiamy nowemu budynkowi. Nie bez znaczenia będzie także wysokość pomieszczeń. Pamiętajmy iż mieszkanie w bloku najczęściej jest wysokości 2,5 m ale już lokal w kamienicy będzie się wyróżniał wysokością nawet 3,7 m. Gotowy projekt domu to zwykle wysokość od 2,6 -2,8 m.

Gotowy projekt domu powinien również jasno wydzielać strefy takie jak dzienna, nocna i gospodarcza bez względu na to czy jest to gotowy projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym czy też piętrowego. Określenie funkcji każdej części domu jest niezwykle istotne dla zachowania prawidłowej komunikacji oraz zapewnienia komfortu użytkowania.

Młoda rodzina może nie do końca zdawać sobie sprawę z tego jaki dom będzie im potrzebny. W takiej sytuacji powinni zdecydować się na gotowy projekt domu z możliwością dalszej rozbudowy. Te wyjątkowe projekty opracowane są w taki sposób aby zapewnić młodej rodzinie fantastycznie zorganizowaną i w pełni funkcjonalna przestrzeń na parterze. Przewidują one zarówno piękną strefę roślinną która jest doskonale skomunikowana z tarasem ogrodem oraz strefę nocną. Jednak gdy rodzina się powiększa będzie można zaadaptować kondygnacje na poddaszu i zaplanować tam wygodny pokój dziecięcy.

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.