Gotowy projekt domu czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy indywidualny

Dzisiaj zajmiemy się wyborem pomiędzy gotowym projektem domu a tym zleconym na indywidualne zamówienie. Sprawdź co powinieneś sprawdzić przed zakupem gotowego projektu oraz jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze! Oczywiście podstawą jest aby gotowy projekt domu spełniał wymagania wszystkich jego mieszkańców tzn. posiadał pomieszczenia w ilości, układzie oraz wielkości Wam odpowiadającym. Jeżeli Wasze wymagania zostały spełnione, kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy wybrany przez Was projekt spełnia wymagania techniczne i geotechniczne. Poniżej zamieszczamy dodatkowe pytania które pomogą Wam sprawdzić; Czy gotowy projekt domu, który wybraliście jest skrojony na miarę Waszych potrzeb?Czy gotowy projekt domu spełnia warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy?
MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) to najważniejszy dokument z jakim powinniście się zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a najlepiej jeszcze przed zakupem działki. To właśnie tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne wytyczne, które gotowy projekt domu będzie musiał spełnić. MPZP określa co i w jaki sposób może powstać na danej działce. Dodatkowo niektóre z nich mogą narzucać kolor elewacji i rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych. Ponadto MPZP często określa powierzchnię, wysokość zabudowy oraz kąt nachylenia dachu. Podpowiadamy co będzie dla Was najlepsze gotowy projekt domu czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy indywidualny?

Czy dom „zmieści” się na działce?

Wizja budowy domu często powstaje jeszcze na kilka lat przed wbiciem pierwszego szpadla. Wybierając gotowy projekt domu kierujemy się spełnieniem swoich marzeń i funkcjonalnością całego założenia. Jednak należy pamiętać iż nie zawsze nasze wizje ideale wpiszą się w posiadaną działkę. Jeszcze przed zakupem projektu domu powinniście sprawdzić czy zmieści się on na działce spełniając normy budowlane. Do jednych z nich należy odległość od granic działki. Przykładem będzie konieczność zachowania minimim 4 metrów odległości od granicy dla działki dla ścian z otworami oraz trzech metrów dla ścian pełnych.

Czy układ pomieszczeń odpowiada orientacji działki budowlanej?

Gotowy projekt domu powinien również spełniać wymagania dotyczące orientacji działki. Jako najkorzystniejsze rozwiązanie przyjmuje się działkę umieszczoną na lekkim wzniesieniu (aby umożliwić naturalny odpływ wody) na jego południowym zboczu. Dodatkowo wjazd na posesję od strony północnej, pozwoli na zachowanie najkorzystniejszego układu pomieszczeń w domu. Kuchnia to jedno z najcieplejszych miejsc w domu, dlatego też jej okna powinny wychodzić na stronę północną lub północno-wschodnią. Najlepszą lokalizacją dla salonu, jadalni i tarasu jest południowy – zachód, ponieważ właśnie po południu spędzamy tam najwięcej czasu relaksując się i odpoczywając z najbliższymi. Optymalną lokalizacją sypialni jest północ, wtedy słońce nie będzie zaglądać przez okno nawet podczas popołudniowej drzemki.

Czy planujesz budowę na równym ukształtowanym terenie?

Budowa gotowego projektu domu na skarpie jest marzeniem wielu inwestorów jednak należy pamiętać, iż takie rozwiązanie podniesie koszty budowy. Nie podważalny jest fakt iż budowa domu na płaskiej działce należy do najłatwiejszych i najtańszych w zagospodarowaniu. Na etapie zakupu działki z pewnością za tą zlokalizowaną na terenie pofałdowanym zapłacisz mniej, jednak finalnie nie zrekompensuje to adaptacji gotowego projektu domu do jej warunków geologicznych.

Czy projekt gotowy zakłada odpowiedni rodzaj ogrzewania?

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania jest niezwykle istotny. Do wyboru mamy; pompę ciepła, maty grzewcze, piece elektryczne, na opał stały, ogrzewanie gazowe oraz wiele innych. Zastanów się nad każdym z nich, biorąc pod uwagę nie tylko koszt założenia całej instalacji ale również jej dalszą eksploatację.

Czy na działce występuję proste warunki gruntowe zgodne z założeniem projektu?

Kategoria warunków gruntowych określana jest przez Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 roku O rodzaju działki decyduje stopień jej skomplikowania. Klasyfikacja gruntu według powyższego rozporządzenia będzie miała decydujący wpływ na etapie wyboru rodzaju fundamentów. Dodatkowo wykonanie tego typu dokumentacji często jest niezbędne do uzyskania zgody na rozpoczęcie prac budowlanych.

Czy gotowy projekt domu zakłada realizację w technologii jakiej zamierzasz użyć do budowy?

Gotowy projekt domu może zostać zrealizowany w technologii murowanej, szkieletowej oraz nietypowej. Pierwsza z nich należy do najpopularniejszych zaś jej ściany zostaną wykonane z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów, które zostaną ze sobą scalone za pomocą warstwy zaprawy. Gotowy projekt domu w technologii szkieletowej z każdym sezonem staje się bardziej popularny w Polsce ze względu na szybkość budowy. Głównym elementem nośnym jest w tym przypadku szkielet skonstruowany z belek drewnianych o przekroju prostokątnym lub dwuteowym, wypełniony materiałem termoizolacyjnym. Do nietypowych technologii budowy zaliczamy m.in. domy modułowe, prefabrykowane oraz panelowe.

W gotowym projekcie domu nie będziesz zmieniał układu ścian konstrukcyjnych oraz funkcji pomieszczeń?

Należy pamiętać iż gotowy projekt domu wyróżnia się niższa ceną niż projekt indywidualny, ponieważ jest wykonany na potrzeby wielu inwestorów, zaś każda zmiana będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli planujesz wiele zmian – skonsultuj się z inżynierem budownictwa, który doradzi Ci które rozwiązanie będzie najlepsze.
Jeżeli na wszystkie powyższe odpowiedziałeś jednoznacznie „TAK” to możesz zakupić gotowy projekt domu. Jeżeli jakakolwiek z odpowiedzi brzmi „NIE”, musisz rozważyć zakup projektu indywidualnego. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na któreś z powyższych pytań zapraszam do kontaktu – pomogę Ci na nie odpowiedzieć.

Fakty i mity na temat gotowego projektu domu

gotowy projekt domu

Gotowy projekt domu czy indywidualny?

Gotowy projekt domu nie posiada jasnego kosztorysu i jest ryzyko dodatkowych kosztów
MIT! Kosztorys do gotowego projektu domu jak i indywidualnego robione są w taki sam sposób. Rzetelnie opracowany kosztorys będzie spełniał wszystkie założenia w jednym jak i drugim przypadku!

Budowa domu indywidualnego wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy budowlanej!
MIT! Nie ważne z jakiego projektu będzie prowadzona budowa. Brak wiedzy technicznej i odpowiedniego nadzoru nad jedną jak i drugą realizacją spowoduje duże problemy wykonawcze. W obu przypadkach powinniśmy zatrudnić fachową i sprawdzoną ekipę budowlaną która starannie wykona prace pod czujnym okiem kierownika budowy, który rzetelnie wykona swoją pracę.

Projekt indywidualny jest droższy od gotowego.
PRAWDA! Wynika to z faktu, iż gotowy projekt domu nie posiada całego zakresu dokumentacji jaka musi zostać złożona do urzędu! Mianowicie nie posiada projektu zagospodarowania terenu. Dodatkowe koszty związane są ze wszystkimi modyfikacjami jakie należy wprowadzi do projektu. Im więcej zmian tym wyższe koszty. Należy sobie zdać sprawę, że zmiana jednego elementu w gotowym projekcie domu rodzi konsekwencje zmian innych elementów. Przesunięcie okna w jedną lub druga stronę np. o 20 cm nie jest problemem. To tak jakbyśmy przesunęli fotel w samochodzie do przodu lub tyłu. Poszerzenie np. pomieszczenia o dodatkowy metr jest już dużym problemem. Zmienia się układ fundamentów, stropów, ścian, dachu. Dla przykładu pomyślmy że chcemy wydłużyć samochód. Sama wymiana podłogi na większa nie pomoże bo wał korbowy będzie za krótki, rozstaw osi się zmieni, długość przewodów hamulcowych. Tak sam jest z projektem.

Projekt indywidualny jest jedyny i nikt nie będzie miał takiego samego domu!
PRAWDA! Oczywiście jest taka mnogość rozwiązań oraz ilości domów, że są podobne do siebie, mają podobną funkcję. Jednak rysując dom indywidualny naprawdę ciężko jest zrobić dwa razy identyczny. Gotowy projekt domu nie oznacza jednak, że obok będzie identyczny dom. Ktoś po zakupie gotowego projektu domu może zmienić kolor elewacji lub układ okien. Zobaczcie na przykładzie jak wygląda ten sam projekt z dwoma różnymi elewacjami.
Projekt można zobaczyć tutaj: https://projektymalychdomow.com.pl/pmd-01/

Jak widać na przykładzie ten sam dom może wyglądać w różny sposób w zależności od wykończenia.

Wprowadzanie zmian na etapie budowy powoduje wzrost kosztów budowy oraz wydłużenie czasu realizacji.
PRAWDA! Uwaga ta dotyczy gotowych projektów domów jak i indywidualnych. W jednych i drugich dokumentacjach jest wszystko przemyślane i dopracowanie. Zmiana jednego elementu powoduje problemy z realizacją pozostałych co wpływa negatywnie na koszty oraz czas realizacji. Dodatkowo bardzo często w praktyce pojawiają się błędy wykonawcze z niewłaściwego zastosowania danego rozwiązania.

Opracowanie projektu indywidualnego trwa bardzo długo!
MIT!
Opracowanie projektu indywidualnego trwa dłużej o proces koncepcji i wykonanie architektury budynku. Może zatem potrwać około 1-2 miesiące dłużej. W przypadku gotowego projektu domu również należy wykonać mapę do celów projektowych, opinię geologiczną oraz adaptację projektu. Różnica zatem nie jest tak duża jak się ją nakreśla.

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.