Gotowy projekt domu czy indywidualny?

gotowy projekt domu czy indywidualny

Gotowy projekt domu czy indywidualny? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy inwestor. Które z obu rozwiązań będzie dla Ciebie korzystniejsze oraz jakie są różnice pomiędzy gotowym projektem domu, a tym zaprojektowanym według naszego uznania? Projekt indywidualny będzie idealny dla inwestorów posiadających trudną działkę lub posiadających jasno sprecyzowane oczekiwania i potrzeby. Wybierając to rozwiązanie musimy liczyć się z wyższymi kosztami i dłuższym czasem realizacji. Projekty gotowe to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo na rynku możemy przebierać i wybierać w gotowych rozwiązaniach, zaś niezliczona ilość wizualizacji pomaga nam w świadomym wyborze projektu domu. Kiedy wybrać gotowy projekt domu a kiedy indywidualny? Poniżej znajdziesz charakterystykę każdego z rozwiązań.

Budowa projektu gotowego

Gotowy projekt domu

Szeroki wybór i niezwykle różnorodna oferta gotowych projektów domów, przyprawia o zawrót głowy. Możesz wybierać z pośród domów pasywnych i energooszczędnych, po budowane w technologii szkieletowej, z poddaszem lub z garażem. Jednym słowem każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dodatkowo gotowy projekt domu jest dostępny od ręki, a więc kupujesz to, co widzisz i nie czekasz na realizacje i poprawki. Gotowy projekt domu zwykle wyposażony jest w liczne wizualizacje, które pozwalają na jeszcze lepsze wyobrażenie efektu finalnego, czy też planowanych zmian w obrębie ścian lub funkcji pomieszczeń.

Od projektu po budowę uzyskasz wsparcie architekta

Kupując gotowy projekt domu możesz liczyć na stałe wsparcie architekta czy też inżyniera budowy, który od projektu, aż po jego realizację będzie służył Ci radą i pomocą. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań gotowego projektu domu zaczerpnij podstawowych informacji na temat swojej działki, ponieważ ograniczenia wynikające z np. MPZP mogą uniemożliwić budowę projektu gotowego lub narazić Cię na niepotrzebne koszty. Gotowy projekt domu to idealna alternatywa dla inwestorów, którzy marzą o budowie domu, zaś sam jego wygląd jest dla nich jeszcze zagadką.

Modyfikacja i adaptacja projektu gotowego

Gotowy projekt domu nie oznacza, iż jego modyfikacja jest niemożliwa. Oczywiście możesz wprowadzić do niego zmiany, jednak przy większych modyfikacjach powinieneś liczyć się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo większość projektów gotowych wymaga adaptacji – a więc przystosowania go do panujących warunków technicznych i geologicznych działki. Zwykle nie otrzymamy pozwolenia na budowę bez jej wykonania.

Gotowy projekt domu – zalety

Często gotowy projekt domu posiada różne wersje. Zmiany mogą dotyczyć np. wykończenia elewacji, odbicia lustrzanego projektu czy też rodzaju technologii budowy. Ponadto gotowy projekt domu to pewność dokumentacji oraz wysokiej jakości koncepcji architektonicznej. Projekty gotowe zwykle zawierają pełną dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę domu, co też znacznie ułatwi proces jego uzyskania. Warto również zauważyć, że gotowy projekt domu to niższa cena i szybsza realizacja. Koszt projektu gotowego waha się od 2 – 6 tysięcy złotych, zaś czas realizacji to nawet 5 dni roboczych. Projekt indywidualny to cena nawet kilkukrotnie wyższa, zaś termin realizacji jest uzależniony od biura architektonicznego i może wynosić nawet kilka miesięcy.

Projekt indywidualny

Projekt indywidualny

Indywidualny projekt domu to możliwość nieograniczonej kreacji wnętrza domu. Stanowi on idealne rozwiązanie dla trudnych działek, które są wąskie, na skarpie lub na grząskim gruncie. Indywidualny projekt domu zapewni pełne dopasowanie do; wymagań inwestora i warunków technicznych panujących na zagospodarowywanym terenie. Indywidualny projekt domu w pełni bierze pod uwagę aranżowana przestrzeń jej; aspekty prawne czy też usytuowanie wobec stron świata.

Indywidualny projekt to recepta na trudne tereny

Projekt indywidualny to również niezastąpione rozwiązanie w miejscach objętych ochroną konserwatorską lub położonych w obrębie parków narodowych. Mimo iż w takich lokalizacjach krajobraz czy architektura otoczenia będzie cieszyły nasze oczy każdego dnia, to powinniśmy liczyć się z faktem, iż wymagania konserwatorskie lub MPZP, mogą uniemożliwić nam skorzystanie z gotowego projektu domu. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest możliwość kreowania wnętrza domu. To właśnie indywidualny projekt domu pozwala nam na dopasowanie go; do wymagań i oczekiwań inwestora pod kątem wizualnym i funkcjonalnym.

Cechy projektu indywidualnego

Projekt indywidualny jak już wcześniej wspomnieliśmy ma swoje plusy i minusy. Do największej jego zalety przypisujemy możliwość aranżacji i dopasowania układu funkcjonalnego do indywidualnych potrzeb inwestora. Do wad – cenę, jednak jest to w pełni uzasadnione, ponieważ architekt skupia się tylko i wyłącznie na naszych potrzebach, zaś w przypadku projektu gotowego wynagrodzenie architekta zostaje rozłożone na kilkadziesiąt osób jednocześnie. Cena samej budowy nie musi, ale może być również wyższa to wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań.

Wybór pomiędzy gotowym projektem domu, a tym wykonanym na nasze indywidualne zamówienie nie jest łatwy. Jeżeli Twoja działka nie wyróżnia się trudnością w jej aranżacji, dodatkowo zależy Ci na czasie i niskim koszcie budowy – gotowy projekt domu będzie dla Ciebie idealny. Masz jasno sprecyzowane oczekiwania, twoja działka jest nietypowa i zależy Ci na spersonalizowanych rozwiązaniach wybierz indywidualny projekt domu.

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.