Ile kosztuje i jak doprowadzić GAZ do działki?

Cześć. Dziś zajmiemy się opisaniem procedury podłączenia gazu do działki oraz postaram się przybliżyć z jakimi wydatkami powinieneś się liczyć przy tej inwestycji. Zapraszam do lektury.

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Procedura podłączenia gazu do działki

– Terminy przyłączenia gazu do działki

– Koszty przyłączenia gazu do działki

– Arkusz do obliczenia kosztów wykonania przyłącza gazowego

PROCEDURA PODŁĄCZENIA GAZU DO DZIAŁKI

  1. WARUNKI PRZYŁĄCZENIOWE

Na samym początku powinniśmy się udać do dostawcy paliwa gazowego wraz z wnioskiem o wydanie warunków przyłączeniowych do sieci gazowej. Określamy tam co chcemy podłączyć (nowy budynek czy też istniejący), jakie zapotrzebowanie będzie na paliwo gazowe, kiedy przewidujemy pobór paliwa gazowego. Warunki te musimy uzyskać w przypadku budowy nowego domu lub doprowadzenia gazu do budynku istniejącego.

Pamiętajmy, że nie będąc właścicielem działki również możemy złożyć wniosek o warunki przyłączeniowe, jednak musimy zaznaczyć opcję o informację „o możliwościach przyłączenia do sieci gazowej”

  1. PROJEKT

Projekt przyłącza gazowego wraz z projektem wewnętrznej instalacji gazowej. Budując nowy dom oraz zlecając projektantowi opracowanie projektu tego domu padnie pytanie o rodzaj ogrzewania czy też rodzaj kuchenki (gazowa czy elektryczna). Po konsultacji projekt domu będzie zawierać stosowną dokumentacją zgodną z wydanymi warunkami przyłączeniowymi z gazowni. W przypadku chęci doprowadzenia gazu do istniejącego budynku musimy zlecić opracowanie projektu przyłącza gazowego wraz z projektem wewnętrznej instalacji gazowej. Pamiętajmy aby to był projekt właśnie tych dwóch rzeczy!

Pamiętajmy, iż projekt powinien być złożony w odpowiednim urzędzie (wydział architektury) i powinniśmy otrzymać decyzję o pozwoleniu na budowę przyłącza i wewnętrznej instalacji gazowej.

  1. UMOWA O PRZYŁĄCZENIE DO SIECI GAZOWEJ

Jeżeli składając wniosek o wydanie warunków przyłączeniowych zaznaczyliśmy opcję, iż umowę będziemy chcieć zawrzeć w późniejszym terminie musimy najpierw złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Jeżeli zaznaczyliśmy we wniosku inaczej od razu otrzymamy umowę do podpisu.

Przeczytaj uważnie umowę. Znajdziesz tam koszty wykonania przyłącza oraz warunki jakie musisz spełnić przy jego budowie. Pamiętaj dodatkowo, że nawet po otrzymaniu umowy zrezygnujesz z jej podpisania nie ponosisz żadnych kosztów, oczywiście poza kosztami wykonania projektu.

  1. ZAWARCIE I REALIZACJA UMOWY

W tym momencie następuje realizacja przyłącza gazowego. Pamiętajmy, iż wykonawcę wykonania przyłącza wybiera dostawca paliwa gazowego.

Wyjaśnię jeszcze czym się różni przyłącz od instalacji, gdyż te pojęcia są dosyć często mylone ze sobą.

PRZYŁĄCZE – jest to fragment od istniejącego gazociągu do skrzynki z gazomierzem

INSTALACJA – jest to fragment od skrzynki z gazomierzem do domu oraz rozprowadzenie po obiekcie do punktów poboru. Do wykonania instalacji samodzielnie poszukujemy wykonawcę. Pamiętajmy, iż jej wykonanie musi być zgodne z zatwierdzonym projektem i odebrane wraz z protokołem kominiarskim. Wykonawcą instalacji musi być osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia w tym zakresie.

  1. DOSTARCZENIE PALIWA GAZOWEGO

Po zakończeniu budowy przyłącza i instalacji oraz wykonaniu prób szczelności zgłaszamy gotowość instalacji gazowej do napełnienia paliwem gazowym. Wówczas następuje montaż gazomierza. Od tej pory możemy korzystać z instalacji zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

TERMINY PRZYŁĄCZENIA GAZU DO DZIAŁKI

Pierwsza czynność czyli złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączeniowych trwa około 1 miesiąca. Następnie jeżeli gazownia ma wykonać przyłącz trwa to około pół roku. W przypadku konieczności rozbudowy sieci przez zakład gazowniczy czas ten wydłuża się do około 2 lat. Jeżeli nie posiadamy projektu przyłącza oraz wewnętrznej instalacji gazu powinniśmy zarezerwować na to około 2 do 3 miesięcy czasu.

KOSZTY PRZYŁĄCZENIA GAZU DO DZIAŁKI

Wydanie warunków przyłączeniowych jest darmowe.

Projekt przyłącza wraz z wewnętrzną instalacją gazu (jeżeli nie posiadamy) to koszty rzędu od 800 do 1400zł. Jeżeli posiadamy projekt budowlany domu, powinniśmy również w nim posiadać projekt przyłącza gazowego oraz wewnętrznej instalacji gazowej.

Koszt wykonania przyłącza gazowego w odległości do 15m zawiera się w przedziale od 1800zł do 2000zł w zależności od regionu.
Koszty wykonania przyłącza powyżej tej odległości wynoszą opłatę powyżej plus opłatę za każdy dodatkowy metr budy przyłącza. Koszty za każdy dodatkowy metr wynoszą od 60 do 80zł  w zależności od regionu.

Pamiętaj, że nie opisuje tutaj kosztów wykonania wewnętrznej instalacji, czyli od gazomierza po rozprowadzenie instalacji w budynku. Koszty te zależą od posiadanego projektu.

POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY [download id=”298″]

Poniżej zdjęcia jak korzystać z arkusza. W arkuszu uwzględniono najwyższe z obowiązujących stawek na rynku. Różnica nie będzie wielka jednak lepiej się miło zaskoczyć. Pamiętaj, że w otrzymanej umowie będą te stawki podane. Możesz je wpisać do arkusza aby przeliczyć ile kosztować będzie przyłącz w Twoim przypadku.

OBLICZANIE KOSZTÓW PRZYŁĄCZA

  1. Wpisz cenę projektu przyłącza

2. Podaj cenę przyłącza

3. Jeżeli chcesz podaj stawki dla Twojego regionu

Similar Posts