Dom w cenie mieszkania? Analiza porównawcza

Cześć! Dziś chciałbym pokazać pewien obraz sytuacji na rynku. Od razu zaznaczam, że jest to opis na dzień: styczeń 2020rok.

Jeżeli mieszkamy na wsi i tak dalej planujemy swoje egzystowanie nie ma problemu. Mieszkamy w domu i nie mamy możliwości zakupu mieszkania. Problem pojawia się, gdy mieszkamy w mieście lub chcemy się do niego przeprowadzić lub na jego obrzeża.

Dziś pod lupą będzie Kraków i pytanie dom czy mieszkanie? Co wybrać i co ile kosztuje:)  Taka szybka i uniwersalna analiza.

Załóżmy, że jesteśmy rodziną 2+2. Pracujesz w Krakowie i jesteś na etapie zakupu mieszkania czy też budowy domu. Nie masz przekonania co lepiej zrobić.

Ile dziś kosztuje mieszkanie 80 metrów w Krakowie? Przy dzisiejszym poziomie cen należy założyć optymistycznie, iż na takie lokum należy wydać około 8000zł za metr powierzchni.

Za mieszkanie zapłacimy zatem: 640 000zł. Dużo czy nie dużo?

A co w przypadku gdybyśmy chcieli wybudować dom?

Zróbmy małą analizę, która będzie bardzo bezpieczna:)

Znalazłem działkę 500 metrów kwadratowych na północy Krakowa za 90 000zł! Tak udało mi się taką znaleźć ! Dokładnie 15km od centrum Krakowa. Działka była na wzniesieniu z dobrą komunikacją, gdyż tuż obok był przystanek autobusowy. W pobliży była również szkoła i przedszkole oraz sklepy spożywcze. Projekt gotowy naszego autorstwa o podobnej powierzchni zakłada SSO za 100 000zł. Jest to kwota materiałów. Na spokojnie można przyjąć, iż dom w stanie deweloperskim jesteśmy w stanie wybudować za 3000zł do 1 metra powierzchni użytkowej.

Podsumowując: 250 000zł za dom, 100 000zł za działkę i dołóżmy 100 000zł na wykończenie oraz 50 000zł na formalności, uzgodnienia oraz media. Aby zamieszkać w domu musimy zatem wyłożyć kwotę: 500 000zł. Jest to kwota z dużym zapasem.

Chciałem dać tylko przykład, że istnieje duża możliwość wybudowania własnego domu w cenie poniżej wartości mieszkania. Wszystko również zależy od wielkości domu oraz standardu jego wykończenia.

Potrzebujecie pomocy w zaprojektowaniu odpowiedniego domu? Napiszcie do mnie;)

A Wy preferujecie własny dom czy mieszkanie? Są zalety jak i wady jednego i drugiego rozwiązania:) Opiszę to w innym artykule:)

Similar Posts