Biuro architektoniczne – obowiązki

biuro architektoniczne kraków

Dobre biuro architektoniczne pomoże nam w bezproblemowej budowie domu i załatwieni u niezbędnych formalności. Jeżeli interesuje Cię budowa domu z pewnością szukasz najlepszego architekta, który pomoże Ci przejść przez cały ten proces bezproblemowo. Mnogość biur architektonicznych nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Kluczowymi kryteriami są kompetencje i doświadczenie konkretnego architekta. Dodatkowo warto przeanalizować opinie o samym biurze.

Przepisy prawne i znajomość branży

Nie jest tajemnicą fakt iż przepisy zmieniają się dynamicznie, dlatego też wybrany przez nas architekt powinien być biegły w ich dynamice i interpretacji. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia zakresu ich obowiązków oraz naszych oczekiwań. Dla przypomnienia od biura architektonicznego oczekujemy:

  • zaplanowania koncepcji architektonicznej z uwzględnieniem oczekiwań Klienta oraz uwarunkowań planistycznych i architektonicznych terenu,
  • opracowania projektu budowlanego lub adaptacja projektu gotowego,
  • przygotowania i skompletowania dokumentacji projektowej,
  • uzyskania niezbędnych opinii i uzgodnień budowlanych,
  • nadzoru nad wykonaniem robót budowlanych.

Ile kosztuje projekt domu?

Cena projektu domu jest uzależniona od wielu czynników. Od zaawansowania projektu po personalizacje samego projektu. Indywidualny projekt domu będzie droższy niż jego odpowiednik w postaci gotowego projektu domu. Cena projektu nie powinna być główną wytyczną, ponieważ zwykle dom budujemy jeden na całe życie, a więc musi być on dobrze przemyślany i funkcjonalny.

Zamiast decydować się na najtańsze rozwiązania, spójrz długofalowo. Dom musi spełniać nasze oczekiwania i być ekonomiczny w utrzymaniu. Zamiast decydować się na najtańszy projekt domu – wybierzmy biuro architektoniczne, które zaoferuje gwarancję niezmienności cena. Ustalona na wstępie cena powinna zostać na stałym poziomie bez względu na późniejsze poprawki. Podpisana umowa z architektem powinna uwzględniać zapis o wprowadzaniu określonego zakresu poprawek.

Znajomość lokalnego rynku

Każdy region posiada swoje specyficzne uwarunkowania, dlatego też warto wybrać biuro architektoniczne działające na lokalnym rynku. W zależności od ukształtowania terenu, warunków klimatycznych oraz tradycji, poszczególne regiony wyróżniają się określonym typem zabudowy.
Inna jest specyfika budowy domu na obszarze górskim, inaczej należy podejść do budowy domu na terenach górniczych. Decydując się na budowę domu na terenach górniczych warto zamówić indywidualny projekt domu.

Architekt powinien zaprojektować dom o zwartej bryle i regularnej konstrukcji. Budowa domu na terenie ze szkodami górniczymi wymaga odpowiedniego usztywnienia ścian oraz fundamentów. Jeżeli Twój dom będzie wybudowany na terenach górniczych warto skorzystać z oferty biura architektonicznego, które dobrze zna specyfikę swojej lokalizacji.

Projekty domów zgodnie z harmonogramem

Jeżeli zależy Ci na szybkim podjęciu i ukończeniu inwestycji, warto zwrócić szczególną uwagę na terminowość wykonywanych projektów. Biuro architektoniczne w takim wypadku powinno zagwarantować nam w umowie termin wykonania projektu domu. Architekt powinien szanować czas swoich Klientów, dotrzymując terminów skompletowania gotowej dokumentacji architektoniczno-budowlanej.

biuro architektoniczne kraków

Moje biuro architektoniczne zaprojektuje dla Ciebie idealny dom. Gotowe projekty domów oraz projekty indywidualne możesz w każdej chwili ze mną skonsultować.