biuro architektoniczne Kraków

Biuro architektoniczne – które wybrać?

Jedną z najważniejszych decyzji z jakimi będziemy musieli się zmierzyć na etapie rozpoczęcia budowy domu jest wybór specjalistów, którzy nam w tym pomogą. Biuro architektoniczne jest jednym z podstawowych współpracowników. Nie ważne czy zdecydujesz się na gotowy projekt domu czy też projekt indywidualny, w każdym z przypadków konsultacja będzie niezbędna. To właśnie biuro architektoniczne wykona dla nas adaptację projektu gotowego lub dopasuje indywidualne założenie do naszych potrzeb. Tylko jak wybrać najlepsze biuro projektowe? Czym się kierować, aby współpraca była owocna?

Biuro architektoniczne – cena

Jednym z głównych błędów popełnianych przez inwestorów jest kierowanie się ceną. Oczywiście koszt usługi jest istotny, jednak najważniejsza jest jakość świadczonych usług i możliwość kontaktu. Pamiętajmy, iż jest to duży koszt jednak w zaprojektowanym domu będziemy mieszkać całe życie i w tym aspekcie należy podchodzić do wydatków. Biuro projektowe ma za zadanie dopasować projekt do naszych potrzeb i oczekiwań w sposób zgodny ze sztuką budowlaną i warunkami zabudowy. Inwestując jednokrotnie skorzystamy na tych rozwiązaniach przez całe życie. Pamiętajmy również, że dobra, doświadczona i kompetentna firma, zatrudniająca profesjonalnych architektów i projektantów będzie odpowiednio wyceniać swoje usługi.

Wybierz biuro znające prawo budowlane i MPZP ma w „jednym” palcu.

Biuro architektoniczne zawsze musi być na bieżąco z prawem budowlanym i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jest to niezwykle istotne już na etapie budowy, aby w trakcie prac nie zaskoczyły Cię nagłe trudności czy komplikacje, a co a tym idzie dodatkowe koszty. Warto również zdecydować się na lokalne biuro architektoniczne, ponieważ każdy obszar cechuje się odmienną specyfiką architektoniczną, która uzależniona jest od; ukształtowaniem terenu, klimatem, a także tradycją, która panuje w danym regionie. Architekt, który dobrze zna charakterystykę danego obszaru, z pewnością podpowie, jak dostosować wybrany przez nas projekt do lokalnych warunków.

Doświadczenie architekta przede wszystkim

Biuro architektoniczne powinno zatrudniać doświadczonych architektów, oczywiście młodzi projektanci musza odbywać praktyki, jednak musimy kontrolować czy w takim wypadku wykonane przez nich projekty są wnikliwie sprawdzane przez właściciela lub głównego specjalistę. Gotowy projekt domu czy projekt na indywidualne zamówienie, powinien być dopracowany przez biuro architektoniczne cieszące się nieposzlakowaną opinią. Doświadczony architekt nie tylko perfekcyjnie przygotuje projekt i dokumentację, ale także udzieli nam cennych wskazówek dotyczących praktycznej strony wdrażania projektu. Dodatkowo sprawdź opinię i referencję, którymi może się pochwalić biuro architektoniczne.

Terminy realizacji i terminowość

Terminowość to jedna z najważniejszych cech dobrego architekta. Szczególnie jeżeli zależy Ci na czasie, to jednym z pierwszych pytań jakie powinieneś zadać jest czas, w jakim biuro architektoniczne będzie w stanie skompletować pełną dokumentację do wniosku o pozwolenie na budowę. Dodatkowo powinieneś mieć na uwadze, iż przygotowanie indywidualnego projektu domu, wymaga większej ilości czasu niż adaptacja projektu gotowego. Z pewnością biuro architektoniczne, które jasno określa termin realizacji jest znacznie bardziej wiarygodne, niż to które gwarancji terminu nie daje.

Komunikacja z biurem architektonicznym to podstawa

Projekt Twojego idealnego domu wymaga nieskazitelnej komunikacji, ponieważ to na podstawie rozmowy – biuro architektoniczne będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Dlatego już na etapie rozmowy wstępnej zwróć uwagę na to, czy architekt potrafi w sposób zrozumiały przekazywać informacje, słucha Twoich sugestii oraz czy bierze pod uwagę Twoje pomysły. Od komunikacji i doświadczenia architekta zależeć będzie Twoje zadowolenie.

Similar Posts